Hírek
A napelem vagy fotovillamos elem olyan szilárdtest eszköz, amely az elektromágneses sugárzást (fotonbefogást) közvetlenül villamos energiává alakítja. Az energiaátalakítás alapja, hogy a sugárzás elnyelődésekor mozgásképes töltött részecskéket generál, amiket az eszközben az elektrokémiai potenciálok, illetve az elektron kilépési munkák különbözőségéből adódó beépített elektromos tér rendezett mozgásra kényszerít, vagyis elektromos áram jön létre. Ez a jelenség bármilyen megfelelő fényspektrummal rendelkező fényforrás esetén is lezajlik, nem szükséges kizárólagosan napfény.
Napelem típusok
A napelemeknek három különböző típusa ismert: amorf, monokristályos és polikristályos szerkezetű napelemek. Ezek teljesítményükben és megjelenésükben is nagymértékben különböznek. A napelemes rendszerek esetén a legfontosabb alkotó elem.
Amorf szilícium napelem
Az amorf, vagy más néven vékony rétegű napelem a legolcsóbb, de a hatásfoka is ennek a leggyengébb (5-8%). Éppen ezért nagy felületre van szükség belőlük. Nem tagolt napelem, teljes felületét egyetlen fekete árnyalatú amorf kristály alkotja. Általában valamilyen hordozóra, például vékony acéllemezre vagy üvegre viszik fel. Akár 100-szor vékonyabb lehet, mint a kristályos változat. Leginkább épületbe integráltan vagy olyan helyen használják, ahol nem okoz gondot a helyszűke és a kristályos típusokhoz képest egységnyi felületre jutó teljesítmény harmada. Előnye viszont a kristályos napelemekhez képest, hogy kevésbé érzékeny a melegedésre, és szélesebb fényspektrumot tud hasznosítani. Felületük szép homogén és lehet átlátszó, valamint hajékony kivitelben is készíteni. Ezek esztétikai, valamint építészeti szempontból is fontosak lehetnek. A gyári garancia 10 év, élettartama kb. 15 évre tehető. Ezek a típusú napelemek, nagyobb felülettel rendelkező épületeken alkalmazhatóak napelemes rendszerek építő elemeiként.
Monokristályos napelem
A monokristályos napelem több cellából épül fel, és minden cella egy kristályszerkezetet alkot. Több szilícium réteg összehegesztésével készül. Cellái fekete színűek, külsőleg jól elkülöníthetőek. Jelenleg ez a típusú napelem képes a legnagyobb hatásfokkal (15-17%) a napenergiát villamos energiává alakítani. A gyári garancia 25 év, élettartama minimum 30 év. Ez a monokristályos típus, a tájolásra és dőlésszögre érzékenyebb, igy a napelemes rendszerek tervezésekor erre fokozottan oda kell figyelni.
Polikristályos napelem
Szintén több cellából felépülő napelem, azonban ahogy a nevéből is adódik, már nem egy, hanem több kristály alkotja. Öntési technológiával készülnek. Külsőleg kékes-lila színűek. Előállítási költségük alacsonyabb, mint monokristályos társaiké, viszont kisebb hatásfokkal is működnek (10-13%). A gyári garancia 25 év, élettartamuk minimum 30 év. Ez a polikristályos típus, a tájolásra és dőlésszögre kevésbé érzékeny, igy a napelemes rendszerek telepítésekor, szélsebb felhasználási lehetőséget nyújt. Az ára kedvezőbb, mint a monokristályos típusé. Napjainkban a világon jelenleg ebből a típusból épül fel a legtöbb erőmű és háztartási méretű napelemes rendszer.
A mono- vagy polikristályos modulokból álló napelemes rendszerek 2.5- 3-szor kisebb felületet igényelnek az amorf technológiához képest és a modulok ára kb. 1.5-szerese az amorf modulokhoz viszonyítva.