Hírek
Mi a különbség vákuumcsöves és síkkollektor között?
A kollektoroknak két alaptípusát különböztetjük meg: a vákuumcsöves- illetve síkkollektort.
A síkkollektor lényege, hogy a napsugárzás egy üveglapon keresztül az összefüggő abszorberfelületre érkezik, amely úgy van kiképezve, hogy a lehető legtöbb sugárzást elnyelje. Ezek között en futnak a keringetőfolyadék csövei, amelyek az abszorber által átadott hő segítségével felmelegednek, majd a hőcserélőn keresztül melegítik a tároló vizét. A rendszert alapos hőszigetelés védi: a hőszigetelés vastagságán és az abszorberfelület elnyelőképességén múlik elsősorban a kollektor teljesítménye.
Nagy előnye, hogy „örök darab”, a karbantartási igénye szinte nulla (legfeljebb a keringető folyadékot kell időnként cserélni).
A vákuumcsöves kollektor egymás mellé fektetett vákuumszigetelésű üvegcsövekből áll, a vákuumcső belsejében elnyelődő meleget pedig szinte veszteség nélkül adja át a keringtetett folyadéknak. A vákuumcsöves kollektor lőnye, hogy nagyobb teljesítményű, illetve a vákuum tökéletes hőszigetelést nyújt. A vákuumcsöveket időnként ellenőrizni kell.
Hogy válasszak vákuumcsöves napkollektort?
Két típusa létezik, az U-Pipe és a Heat-Pipe
Az U-Pipe csövekben U alakú csővek menne bele minden egyes vákuumcsőbe és hordják ki a meleget. Elavult technológia, mert bár a hatásfoka nem rosszabb, de több a meghibásodási lehetőség vagy sérülés veszély, és nem cserélhetők egyenként a csövek.
Korszerűbb megoldás a Heat-Pipe, ahol minden egyes cső egy önálló kis zárt rendszerű kollektor, egyenként cserélhető is, és csak egy hőközlő fej segítségével adják át a meleget a kollektor tetején lévő gyűjtőcsőnek.
Fontos még a kollektor tetejének hőszigetelése és tartósság ill. esztétikai szempontból a tartókeret anyaga.
Javasolt a Heat-Pipe rendszer vásárlása alumínium vagy rozsdamentes szerelőkerettel. Kerüljük az olcsó festett vagy színterezett anyagokat, a napkollektor házunk éke legyen, ne a szégyene!