Mi a különbség vákuumcsöves és síkkollektor között? A napkollektorok két alaptípusát különböztetjük meg: a vákuumcsöves- illetve síkkollektor típusú napkollektor. A síkkollektor lényege, hogy a napsugárzás üveglapon keresztül az összefüggő abszorberfelületre érkezik, amely úgy van kiképezve, hogy a lehető legtöbb sugárzást elnyelje.
Ezek között futnak a keringetőfolyadék csövei, amelyek az abszorber által átadott hő segítségével felmelegednek, majd a hőcserélőn keresztül melegítik a tároló vizét. A rendszert alapos hőszigetelés védi: a hőszigetelés vastagságán és az abszorberfelület elnyelőképességén múlik elsősorban a kollektor eélsz éves teljesítménye.
Nagy előnye, hogy „örök darab”, a karbantartási igénye szinte nulla (legfeljebb a keringető folyadékot kell időnként cserélni).
A vákuumcsöves kollektor egymás mellé fektetett vákuumszigetelésű üvegcsövekből áll, a vákuumcső belsejében elnyelődő
meleget pedig szinte veszteség nélkül adja át a keringtetett folyadéknak. A vákuumcsöves kollektor előnye, hogy nagyobb
teljesítményű, illetve a vákuum tökéletes hőszigetelést nyújt. A vákuumcsöveket időnként ellenőrizni kell.
Síkkollektor - hogy válasszak?
A síkkollektor mérete:
- Különböző méretek vannak forgalomban, igaz, hogy mindegyik 2 m2 körüli, de egyáltalán nem mindegy, hogy a 1,9 vagy 2,1 négyzetméter!
- Az üveg anyaga lehet sima üveg, ez törésnél balesetveszélyes; hőkezelt: ez erősebb is, és nem szilánkosan törik;
alacsony fémtartalmú, ennek jobb a fényáteresztő képessége mikroprizmás: ez kevésbé csillog, kevésbé veri vissza a napfényt, jobb a hatásfoka
- A csövek, azaz az úgynevezett hárfa (hárfa elrendezésben vannak a gyűjtőcsövek) anyaga lehet alumínium és réz. Az alumíniumot kerüljük, mert kevésbé tartós, és nem lehet egy rendszerbe kötni réz vezetékkel, a napkollektoros rendszerek leggyakoribb „építőelemével”. A réz jobb minőséget, tartósabb megoldást garantál.
- A hőelnyelő, az úgynevezett abszorber felülete: Van simán matt fekete festékkel készült, működik, de nem az igazi. A Jobb megoldás az úgynevezett fekete króm bevonat, amelynek ha hőelnyelő képessége sokkal jobb.
- Szigetelés vastagsága: A síkkollektornak nem csak elnyelni kell a hőt, de magában is kell tartania!
Ezért minél jobban van hőszigetelve, annál több meleget tud átadni és annál kevesebbet elveszteni.
Összefoglalva, a jó síkkollektor nagy méretű, hőkezelt mikroprizmás üveggel ellátott, rézcsővel készített, nem simán festett abszorberrel ellátott és minimum 8 cm vastag.