A folyadékot keringetni kell, ehhez kell a szivattyú. A hagyományos - nem gravitációs - fűtési és napkollektor rendszereknél a hőközlő folyadékot - fűtésnél a vízet, napkollektor esetén a fagyállót - keringetni kell. Fűtés esetén kapcsolja a termosztát vagy a kazán vezérlése.
Napkollektor esetén akkor kell keringetni, amikor süt a nap, és a napkollektor melegebb vizet tud szállítani, mint amilyen a tartályban van. Azaz szükségünk van egy szivattyú állomásra, amely mindenféle kütyüket is tartalmaz, pl. áramlásmérő, feltöltőcsonk, biztonsági szelep, nyomásmérő, buborékleválasztó...
Kell még egy vezérlés, ami a különböző helyeken, pl. a napkollektornál és a puffer tartálynál mért hőmérsékletek alapján elindítja a keringető szivattyút a megfelelő sebességgel és ideig.
Más időtartam kell a síkkollektor és más a vákuumcsöves napkollektor esetén.
Komplikálja a dolgot, ha nem egy kollektor mező van fent, hanem több, és azokat nem egyformán süti a nap. Ilyenkor bonyolultabb vezérlés, mágnesszelep vagy több szivattyú is kellhet. Fűtés és használati meleg víz előállítása esetén még több helyről kell adatot begyűjteni és még bonyolultabb (és drágább ) a vezérlés.